Karting yapmadan önce, çeşitli yerlerde asılı olan Go-Kart kullanım kurallarını okumanız gereklidir. Bu şekilde aşağıda da bahsi geçen güvenlik kurallarıyla birlikte diğer kuralları da öğrenmiş olursunuz.Karting yaparken, güvenlik önlemlerini almak; sürücüleri çok kötü sonuçlardan kurtarır !

1-Seans/Yarış başlamadan önce, pist görevlileri sizi davet etmeden kesinlikle Pit Alanına girmemelisiniz. Seans/yarış ı biten sürücüler, Pit Alanına tehlikeli şekilde girebilirler. Bu da yaralanmanıza sebep olabilir. Aynı şekilde, eğer sürücüyseniz, Pit Alanına çok yavaş şekilde girmelisiniz. Dalgın bir yarışmacı Pit’e girmişse, kötü sonuçlar doğabilir. Unutmayın ki, aracın durabilmesi; ince bir fren teline bağlıdır.

2-Araçlara binmeden önce mutlaka KASK takmalısınız. Kask lar; Karting işletmelerinde ücretsiz olarak genel kullanıma sunulmak zorundadır.

3- Seans/Yarış süresince diğer sürücülere çarpmamaya özen gösteriniz. Go-Kart; Çarpışan Araç değildir. Hızları ve çarpma anında uyguladığı basınç dolayısıyla, kendinizin veya diğer sürücülerin sakatlanmalarına sebep olabilirsiniz. Eminiz bunu siz de istemezsiniz.

4- Pist, yayalar için hiç güvenli değildir. Herhangi bir sebeple aracınız pistte durur veya takılırsa; kesinlikle araçlardan inmemelisiniz. Eğer imkanınız varsa direksiyonu düzelterek, her iki ön tekerleklerden tutarak kurtulmayı deneyiniz. Kurtulamıyorsanız, ayaklarınızı pedallardan çekerek elinizi kaldırıp, pist görevlilerinin yardımını beklemelisiniz.

5- Alkol, uyuşturucu veya herhangi bir sebeple bilinciniz ve refleksleriniz yavaşlamışsa Karting yapmamalısınız. Bu şekilde de kendinizi ve diğer sürücüleri riske atmış olursunuz.

GÜVENLİK;
Gokart sporunda tamamıyla insan güvenliği ve çevresel emniyetleri göz önünde bulundurarak yapılan bir spor dalıdır. Araçlarda bulunan emniyet kemeri ve kafa korumalıkları, pistin içinde lastikleri çevreleyen içi çelik halatlarla güçlendirilmiş lastik bantlar bulunmaktadır.